0324 358 22 02       info@mersinvetlife.com
Hizmetlerimiz
Aşı Takibi

Can dostlarınızın sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürdürebilmeleri için, aşı programının veteriner hekimlik hizmeti veren ve tecrübeli veteriner hekimler tarafından uygulanması gerekir. Aşılama konusunda en büyük hedef can dostlarınızın bağışıklık sistemlerini güçlü tutmak ve hastalıklara karşı direncini arttırmaktır. Mersin Mezitli'de bulunan VETLife Veteriner Kliniği’nde Uzman Veteriner Hekimler tarafından ithal aşılar kullanılmakta olup, bilgisayar destekli veteriner hasta takip ve kayıt sistemi ile can dostlarınızın aşılama, iç parazit tedavilerini ya da randevularını düzenli olarak hatırlatıyoruz.

Aşılama Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Can dostlarınız aşı öncesi veteriner hekim tarafından muayene edilip, tamamen sağlıklı görüldüğü takdirde aşılama yapılması uygundur.

Aşılamaya başlamadan önce iç ve dış parazit tedavisi yapılıp vücut direnci artırılmalıdır. Aşılama öncesi vücut ısısına dikkat edilmelidir.

Antibiyotik tedavisi ve kortikosteroid (kortizon) gibi ilaç uygulanmış kedi ve köpeklere aşı yapılmamalıdır, eğer kullanılmışsa son kullanıldığı günden itibaren 10 gün geçmiş olması gerekir.

Östrustaki (kızgınlıkta) olan köpeklere aşı uygulanmamalıdır.

Aşılamadan iki gün öncesi ve iki gün sonrası dönemde yıkama işlemi yapılmamalıdır. Eğer kirliyse nemli bir bez veya kuru şampuanla temizlenmelidir.

Yavrular, aşılama programı başlayıp bitene kadar diğer hayvanlarla temas ettirilmemeli, dışarı çıkarılıp gezdirilmemelidir, zorunlu durumlarda taşıma kabı veya kucakta taşınmalıdır.

Aşılama tarihlerine dikkat edilmeli, yıllık aşı zamanı gelen can dostlarınız aynı zaman dilimlerinde aşılanmalıdır.

Yavruların ilk aşılamaya başlama zamanı altı ve yedinci haftalardır.

Aşılama öncesi yavrulara iyi bir bakım ve beslenme uygulanmalı zayıf ve halsiz görünenlerin genel durumu düzeltildikten sonra aşı uygulaması yapılmalıdır.

Aşılama programı bittikten yaklaşık bir hafta sonra yavruyu dışarı çıkarıp gezdirebilirsiniz.

 

Teşhis-Tedavi

Mersin VETLife Veteriner Kliniği; kedi, köpek, kuş, su kaplumbağası, iguana, hamster, tavşan gibi evcil hayvanların tüm sağlık ihtiyaçlarını karşılayacak teşhis ve tedavi ekipmanları ile donatılmıştır.

Kliniğimizde sindirim sistemi, solunum sistemi, dolaşım sistemi, üriner sistem, genital sistem, sinir sistemi, bağışıklık sistemi, endokrin sistem, kas ve iskelet sistemi hastalıkları, metabolik hastalıklar, onkolojik hastalıklar, enfeksiyöz hastalıklar, deri hastalıkları, göz hastalıkları, ortopedik ve travmatolojik sorunlar, zoonoz hastalıklar, zehirlenme, acil müdahale gerektiren durumlar yapılan ayrıntılı muayene sonucunda doğru teşhis ile tedavi aşamasına geçilmektedir.

Tecrübeli ve Uzman kadrosu, ileri düzeydeki ekipman ve tıbbi cihazların yardımıyla dostlarımızın problemlerini gidermek için çalışmaktayız.

 

Cerrahi ve Ortopedi

Mersin VETLife Veteriner Teşhis ve Tedavi Kliniği'nde;

Tüm operasyonlar Cerrahi ve Ortopedi Uzman Veteriner Hekimimiz tarafından, steril ameliyathane koşullarında yapılmaktadır. Operasyonlarımız kapalı devre anestezi cihazı ile sevafloran veya isofloran gaz anestezisi kullanılarak yapılmaktadır. Operasyon süresince hastamız, hasta başı monitörüne bağlanır. Bu sayede hastanın elektrokardiyogramı, oksijen saturasyonu, solunumu, vücut ısısı ve tansiyonu takip altında tutulur. Operasyon öncesi radyografi, tam kan sayımı, biyokimya ilgili testler yapılarak hastanın fiziki durumu değerlendirilmektedir. Bu değerlendirmeler doğrultusunda,

Kliniğimizde gerçekleşen Operasyolar;

     Kemik kırıkları ve tedavisi ( pin /plak uygulamaları ),
     Çapraz bağ kopması,
     Eklem stabilizasyonu (artrodesis),
     Total Kalça Protezi,
     Kaput Femoris Rezeksiyonu,
     Sacro - iliac Ayrılma,
     Patella Luksasyonu,
     Parmak Amputasyonu,
     Kalça Çıkığı,
     Dirsek Çıkığı,
     Bursitis Olecrani,
     Yumuşak Doku Cerrahisi,
     Ürolojik Operasyonlar,
     Deri ve kas yırtılmaları,
     Mide – barsak operasyonları,
     Fıtık operasyonu (diafram, inguinal, umbilical ),
     Kulak yolu temizliği iç, orta ve dış kulak tedavisi,
     İdrar kesesi, idrar yolları, katater uygulaması,
     Fistül, apse, pisipisi otu batmaları,
     Ateşli silah yaralanmaları,
     Papillom ekstirpasyonu,
     Tümör ekstirpasyonu,
     Yabancı cisim Operasyonları,
     Ağız ve dişle ilgili ameliyatlar (maxilla kırık ve çıkık).

İç Hastalıkları

Veteriner İç Hastalıkları (Dahiliye); evcil hayvanların (kedi, köpek, kuş, balık, tavşan vb.); sindirim sistemi, hormonal sistemi, kalp, akciğer, böbrek, kan hastalıkları, kanserin dahili tanı ve tedavisi, enfeksiyon hastalıkları, romatizmal ve allerjik hastalıklar ile ilgilenir. Kliniğimizde Veteriner İç Hastalıkları ile ilgili hastalıklarda, tam donanımlı teşhis ve tedavi yöntemlerimiz mevcuttur. 

Veteriner Dahili hastalıklar;
-Kansızlık (Anemi)
-Lenfoma
-Lösemi
-Diyabet (Şeker Hastalığı)
-Obezite (Şişmanlık)
-Reflü Hastalığı
-Mide Ülseri, Mide Kanamaları,
-İshaller
-Böbrek İltihapları (Nefrit, Pyelonefrit gibi)
-Böbrek Yetmezliği (Akut veya Kronik)
-İdrar Yolu Enfeksiyonları
-Üst ve alt solunum yolu hastalıkları

Mezitli’de bulunan VETLife veteriner kliniğinde; tam kan sayımı, biyokimyasal değerler, idrar analizi, hormon değerleri, patalojik değerlendirme, antibiyogram testi, distemper testi, mikroskop ile dışkı ve idrar muayenesi, USG, Dijital röntgen ile röntgen çekimi, belirli hastalık kitleri (FIV (Feline Immunodeficiency Virus) / Kedi AIDS Hastalığı), HW (Heartworm) / Köpeklerde Kalp Kurdu Hastalığı, Ehrlichiosis / Köpeklerde Ehrlichia Hastalığı, Leishmaniasis / Köpeklerde Leishmania Hastalığı, Lyme Virus / Köpeklerdeki Lyme Hastalığı, FIP (Feline infectious peritonitis) / karın zarı iltihabı
testlerine bakabilmekteyiz.

 

Doğum ve Jinekoloji

Petlerde ( Kedi, Köpek ) çiftleşmeden sonra gebelik süresi  ortalama 63 gündür. Gebelik dönemi anne ve fötus için düzenli takibin ve belirli desteklerin yapılması gereken bir süreçtir. Gebeliğin başlamasından itibaren annenin beslenme şeklinin düzenlenmesi gerekir. Gebelik süresince yavru ve annenin ultrasonografik ve genel muayenesinin yapılması  sağlıklı bir doğum için önemlidir.

Mersin VETLife Veteriner Kliniğinde Doğum ve Jinekoloji Uzmanımız tarafından; İstenmeyen gebelik, erken doğum, rahim hastalıkları, tümöral oluşumlar  durumunda ultrason, radyografi, kan ve hormonal testler, vajinal swap birçok problemin erken dönemde fark edilip tedavi edilmesi, kısırlaştırma operasyonları, güç doğumda doğuma yardım ve sezaryen operasyonu başarı ile gerçekleştirilmekte ayrıca aşağıdaki hizmetler verilmektedir. 

·         Seksüel siklus döneminin belirlenmesi

.         Kısırlaştırma operasyonları; Dişide (Ovariohysterectomy) ve                   Erkekte (Kastrasyon) 

·         Kızgınlık döneminin baskılanması

·         En uygun çiftleşme zamanının saptanması

·         USG ile gebelik muayenesi

·         Yalancı gebelik tedavisi

·         İstenmeyen gebekliklerin sonlandırılması

·         Ovaryum ve uterus patolojilerinin saptanması

·         Hormonal bozukluklar

·         Uzun süren ya da beklenmeyen kanamalar

·         Meme tümörleri

·         Prostat hiperplazisi

·         Prostat tümörleri

 

Onkoloji (Kanser)

Evcil hayvanlardan kedi ve köpeklerde hücrelerin kontrolsüz ve anormal bir şekilde büyüyüp çoğalması ile karakterize ve sıklıkla karşılaştığımız tümör vakalarınının teşhisi, tanısı ve tedavisini operasyonla veya ilaçlarla sağlanması kliniğimizde yapılabilmektedir.
 
Tümöral olgularda nüks olgusuna karşı da koruyucu önlemler başarıyla uygulanabilmektedir.
Göz Hastalıkları

Yapım aşamasında…

Deri Hastalıkları

Can dostlarımızda en yaygın görülen problemlerin başında dermatolojik rahatsızlıklar gelmektedir. Gıda alerjileri, mantar enfeksiyonları, ektoparazitler (uyuz, bit, pire, kene vb.), bakteriyel enfeksiyonlar ve neoplaziler en çok karşılaşılan dermatolojik bozukluklardır. 

Deri hastalıklarında en önemli konu hastalığın teşhisini tam anlamıyla doğru koyup en uygun ilacı uygulamaktır.

Deri hastalılarının teşhisinde ve tanısında;

Wood lambası ile derideki lezyonlu bölge görüntülenir,

Lezyonlu bölgedeki deriden kazıntı alınarak Mikroskop ile inceleme yapılır,

Tam kan, biyokimya ve ilgili hormon analizi gibi değişik yöntemler kullanılır, dermafyte test ve puch biyopsi uygulanır.

Kardiyoloji EKG

EKG basit ve kolay yapılabilen bir tetkik metodur. Hastada kalbin durumu hakkında önemli bilgiler elde edilebilir.
EKG'nin normalden sapması bize kalpte bir şey olabileceğini düşündürdüğü için çok faydalıdır.

EKG ne için kullanılır?

1.  Elektrokardiyografi kalbin işlevinin değerlendirilmesinde kullanılan en önemli yöntemlerden biridir. Çünkü doğrudan doğruya kalp kasının kasılma şeklini gösterir.
2.  EKG ile kalbin ritim ve iletim bozuklukları belirlenebilir.
3.  Damarsal  yetmezlik ve tıkanıklık sonucu gelişen kriz tanısı konulabilir.
4.  Kalp duvarlarında kalınlaşma ve kalp boşluklarında genişleme bulgularını tespit etmek mümkündür.
5.  Bazı kalp ilaçlarının etkileri, elektrolit dengesinin bozulması             (özellikle serum potasyum eksikliği veya fazlalığı )
6.  Kalp dışı hastalıkların kalbe etkileri de araştırılabilir.

EKG nedir?

Vücuda yapıştırılan elektrotlar aracılığı ile grafik olarak kalbin elektriksel aktivitesini (kalbin ritmini, frekansını, yayılmasını ve reaksiyonun sonlanmasını) kaydeden dalga formudur.

Elektrokardiyografi (EKG), kalbin kulakçık ve karıncıklarının kasılma ve gevşeme evrelerini, kalbin uyarılması ve uyaranın iletilmesi sırasında ortaya çıkan elektriksel aktiviteyi milimetrik olarak kâğıt üzerine yazdırma temeline dayanan bir muayene yöntemidir.

Kalbin elektriksel haritasının resimlenmesidir. Ayrıca EKG ile kalbin şekli hakkında bilgi elde etmek mümkün olabilir.

EKG cihazının bu kayıtlarına elektrokardiyogram denir.

 

Ağız ve Diş Sağlığı

Veteriner hekimlikte ağız sağlığı en önemli sorunlardan biridir. Klinik belirtiler genelde fark edilmez. Ancak, herhangi bir klinik belirti olmamasına rağmen diş hastalığı olan hastalarda genellikle ağız kokusunun eşlik ettiği acı ve ağrı bulunur.

Belli başlı ağız ve diş sağlığı sorunları şunlardır;

- Kötü ağız kokusu
- Diş kaybı
- Gingivitis (dişetinde yangı ve kızarıklık)
- Diş gıcırdaması veya dişin sallanması
- Ağızda aşırı sulanma, salya artışı
- İştah kaybı
- Diş etinde kanama

VETLife Veteriner Kliniği’nde Diş Sağlığı İçin Tedavi Yöntemleri

- Diş taşı temizliği

- Diş çekimi

- Ağız tümörlerinin alınması

- Ağızda oluşan papillomların tedavisi

- Çene cerrahisi

- Alt ve üst çene kırıklarının fiksasyonu

 

Laboratuvar

Kliniğimizde yapılan başlıca testler şunlardır;

 • Hemogram Cihazı: Tam kan sayımı; enfeksiyöz hastalıklar, anemi (kansızlık), pıhtılaşma problemleri ve kan hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığın tanısı için gerekli olan testlere bakılmaktadır.
   
 • Biyokimya Cihazı: Karaciğer, böbrek, mide fonksiyon testleri ölçümleri yapılarak, güvenilir sonuç alınmaktadır. (ALT, AST, GGT, ALP, AMİLAZ, BİLİRUBİN, ÜRE, KREATİNİN, KOLESTEROL, GLUKOZ, TRİGLİSERİD)
   
 • Dermatolojik analizler
   
 • İdrar tahlilleri
   
 • Dışkı tahlilleri
   
 • Mikrobiyolojik analizler
   
 • Östrus tespiti
   
 • Özel Testler: Distemper (köpek gençlik hastalığı), Parvoviral enteritis (viral kanlı ishal), Fiv (kedi aidsi), Fip (f.infeksiyöz peritonit), Felv (kedi lösemi), Ehrlichia, Leishmania, Lyme Disease için Elisa ile hızlı sonuç veren kritik test kitlerinden faydalanıyoruz.
   
 • Kuduz titrasyon analizi, hormon analizleri, patolojik araştırmalar, sitolojik incelemeler.

  Sonuçlarını kliniğimizde çok kısa bir zamanda değerlendirdikten sonra doğru teşhis koyabilmektedir.

 

Ultrasonografi

Ultrasonografi görüntüleme iç organların, yani karaciğer, safra kesesi ve yolları, rahim, mide ve barsaklar, böbrekler, idrar kesesi ve yolları gibi karın içi organlar ve tendon, tiroid bezi gibi diğer yumuşak yapılar için sağlanan görüntüleme yöntemidir.

Ultrasonografi organların anatomik yapısı hakkında bizlere bilgi verir. Organlarda anamoli var mı, yapısal bir bozukluk var mı, çok sık karşılaştığımız vakalar olan tümör ve kistlerin teşhisinde önemli bilgi verir.

Ultrason cihazı ses dalgalarının değişik frekans ve yoğunlukta, dokular içinde farklı hızlarda ilerlemesi ve sonucunda yansıması ilkesine dayanan bir sistemle çalışır. Ultrason cihazı radyasyon yaymaz, gebelikte kullanımı güvenlidir.

Merkezimizde mevcut ultrasonografi cihazımız sayesinde gerektiğinde hastanın bulunduğu yerde ultrasonografisi alınabilmektedir.

Dijital Röntgen

Mersin, Adana, Hatay, Osmaniye, Gaziantep gibi iller dâhil sadece VETLife Veteriner Kliniği'nde bulunan, Radyoloji ünitemizdeki son teknoloji cihaz olan DİJİTAL RÖNTGEN (DR) cihazı ile, normal röntgen ve CR (Computer Röntgen)’e göre, her türlü radyolojik inceleme daha yüksek kalitede, daha düşük radyasyon verilerek ve daha hızlı olarak yapılmaktadır.

Güvenli Anestezi

Yapım aşamasında…

Yoğun Bakım

Ağır travmalı, koma ve kanamalı hastalar, bulaşıcı ve kronik hastalıklar, uzun süreli tetkikler için hastalarımızı kliniğimizde yatırmamız gerekebilir. Bu durumda kullanmak üzere yoğun bakım ve karantina ünitemizde gerekli donanım sağlanmış her yaş ve büyüklükte hastamızı kabul edebilmekteyiz. Yoğun bakım ünitemizdeki tüm hastalarımız, hospitalizasyon sebepleri göz önüne alınmaksızın her gün en az 2 kere rutin olarak muayene edilerek beden ısıları, nabız ve solunum sayıları, iştah, ürinasyon, defekasyon durumları, sorumlu veteriner hekimler tarafından hasta formlarına kaydedilir.

Yatılı Tedavi

Hastalarımız gerekli durumlarda özel ısıtma ve havalandırma sistemine sahip yatar hasta bölümümüzde konforlu bir şekilde hospitalize edilmektedir. Veteriner hekim denetiminde serum ve ilaçları düzenli olarak yapılmakta ve sürekli olarak hastanın durumu takip edilmektedir.

İhtiyaç halinde hastalarımız yoğun bakım ünitesine alınmaktadır .

 

7/24 Acil Servis

Mehmet TABUR

Op. Uzm. Veteriner Hekim

Cerrahi ve Ortopedi

Cep: 0533.4336051

Pet Kuaför

Kliniğimizde her yaş ve ırkta, kedi ve köpeğin tüy kesimi , bakımı ve banyosu yapılmaktadır. 

Mikrochip Uygulama

Köpek ve kedilerin deri altına özel enjektörü ile aşı uygulaması gibi kısa bir süre içerisinde yapılır. Petinize hiçbir rahatsızlık vermeyen mikroçip, özel mikroçip okuyucu ile kolaylıkla tespit edilebilmekte ve gerekli bilgilere ulaşılmaktadır. Böylelikle kayıp, çalıntı veya kaza durumlarında en kısa sürede size ulaşma imkânı sağlanmış olur.

Mikroçip uygulaması Avrupa da birçok ülkede zorunludur.01.10.2004 tarihinden itibaren uygulamaya konulan düzenleme gereği AB ülkelerine seyahat edecek olan petlerin uluslararası standartlara uygun mikroçip taşıması şartı aranmaktadır. Kliniğimizde köpek ve kedilerinize mikroçip uygulaması yapılır ve veri tabanına kaydedilir.

 

 

Check Up Programları

Veteriner Hekiminiz, ziyaretleriniz esnasında dostlarınızı sistemik bir biçimde kontrol ederek durumu hakkında rutin bir gözlem yapmaktadır. Fakat bir CHECK-UP programı, bu genel muayenelerin ötesinde birçok parametreyi kapsar. Check-up; dostunuzda gizlice oluşmaya başlayan ve henüz herhangi bir belirti göstermemiş olan rahatsızlıkların erken aşamadayken saptanması amacı ile yapılan muayene ve tetkiklerdir. Dostunuzu yılda bir kez CHECK-UP’tan geçmesini sağlamanız onun yaşam kalitesi açısından büyük önem taşır.

VETLife Veteriner Kliniğinde Gerçekleştirdiğimiz Check-UP Programları;

I.DERECE CHECK-UP

Genel muayene (kulak göz ağız)

Hematoloji

Anal kese boşaltma

2 adet x-ray

Ultrasonografi ile muayene


II.DERECE CHECK-UP

Genel muayene (kulak göz ağız)

Hematoloji

Anal kese boşaltma

2 adet x-ray

Ultrasonografi ile muayene

Deri muayenesi

(wood l.mantar)

Gaita muayenesi

İdrar muayenesi

Uyuz muayenesi


III.DERECE CHECK-UP

Genel muayene (kulak göz ağız)

Hematoloji

Anal kese boşaltma

2 adet x-ray

Ultrasonografi ile muayene

Deri muayenesi (wood l.-mantar)

Gaita muayenesi

İdrar muayenesi

Uyuz muayenesi

Biyokimya

2 adet x-ray (kalça displazisi)

Eczane

Dostlarımızın ihtiyaç duyduğu vitamin ve ilaçları eczane bölümümüzden temin edebilirsiniz.

Videolu Otoskop

Kedi ve köpeklerin en önemli sorunlarından biri kulak problemidir. İlerlemiş kulak sorunları geri dönüşü olmayan problemlere sebebiyet vermektedir. Bunların önüne geçebilmek adına kulakla ilgili problemlerin erken tanısına ve tadavisine onay sağlayacak şekilde merkezimizde videolu otoskopi işlemi gerçekleştirilmektedir. UP com videolu otoskopi kullanmaktayız. Merkezimiz her 4 ayda bir muhakkak kulak muayenesi yapılmasını tavsiye etmektedir. 

Duyurular   
 • 7 Gün 24 Saat Bize Ulaşın